Poradnik

Podłoże pod rośliny kwasolubne i iglaste

<< Powrót

Szczególnej troski w ogrodzie wymagają rośliny wrzosowate, do których należą m.in. różaneczniki, azalie, wrzosy, wrzośce, borówki. W niewielu miejscach gleba jest gotowa na przyjęcie tego typu roślin. Aby ich uprawa była możliwa, konieczne jest staranne przygotowanie stanowiska, co najłatwiej zrobić korzystając z gotowego podłoża. Ściółkowanie korą zapewni dodatkową osłonę dla z reguły płytkiego systemu korzeniowego roślin wrzosowatych.

Sadząc krzewy takie jak borówka amerykańska, różanecznik, czy azalia, powinniśmy wykopać dół około pół metrowej głębokości. Szerokość dołu zależy od siły wzrostu roślin, przykładowo dla borówki amerykańskiej powinna wynosić 1x1m. Dołek wypełniamy podłożem dla roślin kwasolubnych, mieszając go dokładnie z ziemią rodzimą. Można stosować także mieszankę kwaśnego torfu ogrodniczego, pół na pół z ziemią rodzimą. Jednak takie rozwiązanie daje podłoże uboższe w składniki odżywcze. Podłoże dla roślin kwasolubnych ma tę zaletę, że zawiera zarówno torf, obornik, jak i drobno mieloną, kompostowaną korę.

Torf ogrodniczy o kwaśnym odczynie i włóknistej strukturze, sprawia że podłoże ma zdolność do wchłaniania dużej ilości wody i zatrzymuje je przez pewien czas. Ma to ogromne znaczenie dla roślin zimozielonych, jak różaneczniki, czy też lubiących wilgoć borówek lub żurawiny.

Dodatek obornika w podłożu sprawia, że jest ono żyzne i przez pierwszy rok po posadzeniu nie będzie wymagane żadne dożywianie roślin. Obornik poprawia także strukturę podłoża, równocześnie przyczyniając się do ożywienia gleby - w jego obecności będą się rozmnażać korzystne mikroorganizmy.

Dodatek kory sprawia, że dłużej zachowana jest wilgotność podłoża, przy równoczesnej dobrej przepuszczalności, co sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego. Kora dodatkowo lekko zakwasza podłoże, a przez powolny rozkład w glebie, także nawozi rośliny. Nie zapomnijmy dodatkowo wyściółkować naszych roślin kwasolubnych mieloną korą.

Na koniec, bardzo obficie podlejmy nowe nasadzenia, tak by woda przeniknęła na całą głębokość przygotowanego podłoża.

Bogate w składniki odżywcze podłoże o odczynie kwaśnym może być też użyte przy sadzeniu wielu roślin iglastych. Takie rozwiązanie można polecić zwłaszcza na glebach słabszych, piaszczystych czy też zwięzłych, gliniastych. W każdym z tych przypadków uzyskamy polepszenie stosunków powietrzno-wodnych w strefie korzeniowej. Dzięki temu rośliny będą miały zapewniony korzystny start na nowym stanowisku, a nam pozostanie jedynie dbałość o podlewanie ich w czasie suszy.

Pobierz poradnik w pliku PDF

Inne porady

Oferta

Oferta
Oferta
Oferta